Category Archives: bodybuilding

RRD and SZD-Araw Sportsfest schedule (updated)

MAYOR RODRIGO AND VICE MAYOR SARA DUTERTE-ARAW  NG  DABAW  SPORTSFEST  2009

1
ARNIS
March 15, 2009
Gaisano Mall Atrium
c/o Mario Palazuelo

2
ATHLETICS
March 14-15, 2009
Davao City High School
8:00 a.m.
c/o Belen Taala

3
BASKETBALL  ( Commercial B)
March 6-14,2009
Brgy. Duterte, Agdao Covered Court
6:00:00 PM
c/o Rico Biliran

4
BILLIARD
March 10-14, 2009
JI Billiard Hall, Quirino St., D.C.
2:00 p.m.
c/o  Jun Laud

5
BOWLING
Feb. 26-March 6, 2009
Dover Lanes, Bonifacio St. D.C.
8:00 p.m.
c/o Ninfa Daclan

6
BOXING
March 13-14, 2009
City HAll Drive/SM Car Park
c/o Councilor Ibuyan/GMA

7
CHESS
March 21-22-kiddies March 28-29-open
Gaisano South Mall
2:00 p.m.
c/o James Infiesto

8
CYCLING
March 15, 2009
7:00 a.m.
c/o Jun Paholio

9
DAMA
March 14-16, 2009
Osmena Park
2:00:00 PM
c/o Mar Bongcaras

10
DANCESPORT
March 11, 2009
Gaisano Mall Atrium
1:00 PM
c/o Dennis Bonayog

11
FOOTBALL
March 7 & 14, 2009
Mintal E/S (Tugbok & tionko Field)
c/o Erwin Protacio

12
JUDO
March 14, 2009
Holy Cross Gym
8:00:00 AM
c/o Mariano Barayuga

13
LAWN TENNIS
March 14-16, 2009
Eco 4 Tennis Club
1:00:00 PM
c/o Juanito Cansino

14
SEPAK TAKRAW
March 28-29, 2009
Beside City Hall
9:00:00 AM
c/o Nilda Sebellino

15
SOFTBALL (Men)
March 15, 22, 29, April 5, 2009
UM Matina campus
c/o Boy Sarabia

16
TABLE TENNIS
March 24-25, 2009
Gaisano Ilustre
c/o Councilor Lavina, Dr. Louie Metran

17
TAEKWONDO
March 22, 2009
SM Entertainment
c/o Delfin Bacon

18
TRIATHLON
March 15, 2009
Queensland Baywalk
6:00:00 AM
c/o  Dr. Escudero

19
BODY BUILDING
March 14, 2009
Victoria Plaza
01:00 PM
c/o Ferdie Ting

20
Volleyball-B
March 14-15,
Rizal Park
c/o Mario Mojica

21

DACHEA Recreational Games

March 9 to 13, City Hall grounds

Linajan is best bodybuilder, Cerna leads RRD-Inday Sara Kadayawan dama winners

Romeo Linajan emerged as the best bodybuilder in the 2008 Mayor Rody and Vice Mayor Sara Duterte-Kadayawan Bodybuilding Contest, held over the weekend, at the BFAR covered court.

Linajan bested the efforts of Rogelio Almasa for the top honors while Jimmy Adjad settled for third place.

Barging in the Top 10 were Rey Ylanan (4th), Emmanuel and Rogerjen Mipania (5th-6th), Jerry Duites (7th), Elias Benoya (8th), Narfel Abenoja (9th) and Baltazar Baritua (10th).

At the Osmena Park, Ronnie Cerna ruled class A of the dama tournament by beating Edwin Cabalquinto in the finals. Daniel Asor took the third spot after outsmarting Roy Rodas.

In class B, Dionesio Rodas Jr. took the title from Benjamin Barangay while Joel Lado came in third followed by Flaviano Lugatiman at fourth.

In class C, Hermogenes Bacquiano won the finals against Ramiro Tan while Alejandro Aglipa and Cesar Traya wound at third and fourth spots, respectively.

Tournament director Marcelino Bongcaras thanked Mayor Rody Duterte and Vice Mayor Sara Duterte for their continued support to dama.